03 | 07 | 2022

Ubytovanie a rekreácia na Istrii

Istria je najväčší polostrov v Chorvátsku a začína sa na hraniciach so Slovinskom a tiahne sa od mysu Savudrija (Rt Savudrija) na juh Istria k mysu Kamenjak (Rt Kamenjak). Je to najväčšia, najnavštevovanejšia a najživšia oblasť cestovného ruchu na celom chorvátskom Jadrane a v celom Chorvátsku vôbec. Na Istrii (Istra), žije vyše 200 tis. obyvateľov. Správnym strediskom sa pre svoju centrálnu polohu na poloostrove stal pomerne malý Pazin (10 tis. Obyv.). Najväčším mestom a hlavným hospodárskym strediskom Istrie je však pobrežná Pula (65 tis. obyv.) na juhu Istrie. Život pozdĺž jeho pobrežia bol vždy spojený s morom. Prezrite si celý polostrov a spoznajte nové miesta, historické mestá a pôvabné ostrovčeky. Nachádza sa tu mesto Labin. Je to malé mesto, ktoré bolo uzavreté v múroch po celé stáročia. Rabac sa nachádza na úpätí Labine, pozdĺž jednej z najkrajších pláží na Istrii. Jedno z najväčších miest na Istrii, Pula, sa tiež nachádza na istrijskej riviére. Toto mesto zdobí staroveká aréna, 6. na svete svojou dĺžkou.
Nádherná harmónia rastlín a živočíchov sa tiahne pozdĺž juhozápadné pobrežie, na ostrovoch Brijuni. Rovinj je známy ako najviac fotogenické mestečko Stredomoria. Jeho úzke stredoveké uličky a stredomorská atmosféra robí toto mesto tak okúzľujúcim.

Istria sa po geografickej stránke delí na:
Bielu Istriu (Bijela Istra), ktorá zahŕňa pohorie Učku a jej pokračovanie smerom ku slovinským hraniciam, pohorie Čičarija. Je tvorená bielym vápencovým krasom, odtiaľ je jej názov. Je to kraj s najredším osídlením v Chorvátsku - na 1 500 km2 tu žije 1 200 obyvateľov. Nedá sa tomu ani čudovať, pretože tunajší kraj je nehostinný. Poľnohospodárskej pôdy je len veľmi málo, podnebie je drsné. Značnú časť obyvateľov tvoria Rumuni, ktorí sem utiekli v dobe prenikania Turkov na Balkán. V niektorých dedinách sa rumunčina udržala dodnes. Tu nájdeme aj najhlbšiu priepasť Istrie (260 m).

Šedú Istrii (Siva Istra) tvorí klin medzi mestom Labin, mysom Savudrija a Terstom. Povrch je zložený zo šedej ílovitej horniny (flyšu), odtiaľ názov.

Červenú Istria (Crvena Istra) sa rozkladá na juh a na západ od spojnice Labin - Savudrija. Patrí k nej predovšetkým pobrežný pruh a jeho dosť široké zázemie. Červenica - terra rossa - je pôda veľmi úrodná. Práve odtiaľ pochádzajú tie množstvá ovocia a zeleniny, ktorými oplývajú všetky trhoviská na polostrove a ktoré zásobujú aj desaťtisíce návštevníkov istrijských letovísk. Odtiaľ pochádza aj živočíšna produkcia, ktorá je tu vďaka možnosti zeleného kŕmenia úspešnejšia než inde na pobreží. Tu majú domov aj kvalitné istrijské vína, napr. Malvazija, merlot, cabernet, teran a ďalšie. Práve návšteva tunajších vinohradov aj poľnohospodárskych usadlostí sa stala na tomto pobreží už tradičným cieľom výletov z hotelových aglomerácií; k ich príťažlivosti samozrejme prispieva ako ochutnávka miestnych vín, tak aj tunajších kulinárskych špecialít, pripravovaných pred očami hostí v starých peciach, "pod pekou" (pod železným poklopom) a pod.

Vo Fažane, Galežaně, Bale a čiastočne aj v Rovinji a v Pule sa udržal archaický, ťažko zrozumiteľný dialekt nazývaný istro-románsky. Podľa názoru väčšiny vedcov je to zmes jazyka pôvodných tunajších obyvateľov, ilýrskeho kmeňa Histrijcov či Histri, a latinčiny, teda jazyka Rimanov. Z ostatných oblastí Istria tento dialekt pod tlakom Slovanov a neskôr Benátčanov vymizol.

V posledných 40 rokoch vyrástli hlavne na západnom pobreží Istrie veľmi rozsiahle a neobyčajne rušné letoviská, vlastne obrovské aglomerácie zariadení cestovného ruchu, ktoré na seba tesne nadväzujú a tiahnu sa často v dĺžke 10 až 20 kilometrov pozdĺž mora.

Pláže Rovinj, Istria

V letovisku Rovinj sú prekrásne kamienkové pláže. Pobrežie je lemované rozľahlými borovicovými hájmi, poskytujúcimi príjemný tieň a priestor k prechádzkam. Pozdĺž pláží vedie promenáda a v borovicových lesoch je vybudovaná sieť chodníkov pre peších i cyklistov.
Kde sa môžete v Rovinj ubytovať?

Pláže Novigrad, Istria

Novigrad je jedným z mála letovísk na Istrii, kde nájdete pekné prírodné kamienkové pláže. Okrem toho sú v Novigrade okolo pobrežia vybudované aj betónové móla, miestami s možnosťou vjazdu do mora pre vozíčky a osoby s pohybovým obmedzením. Okolo pláží rastie bohatá zeleň. Pláže v Novigrade sú ideálne pre rodiny s deťmi.
Kde sa môžete v Novigrade ubytovať?

Pláže Pula-Banjole, Istria

Pobrežie v Banjole ponúka peknú kamienkovú pláž s väčšími avšak krásne guľatými kamienkami a pozvoľným vstupom do mora. Táto pláž je hneď pred hotelom Centinera, ale prístupná je všetkým návštevníkom Banjole. Ostatné časti pobrežia sú tvorené plochými kameňmi, medzi ktorými sú v niektorých miestach malé kamienkové plážičky, umožňujúce pohodlnejší vstup do vody. Ako na väčšine miest na Istrii ani v Banjole nechýba okolo pobrežia bohatá vegetácia. Ďalšie možnosti kúpania ponúka blízky prírodný park na polostrove Kamenjak, dostupný autom alebo na bicykli.
Kde sa môžete v Pula-Banjole ubytovať?

Pamiatky

Poreč
Mesto kultúry, cestovného ruchu, športu a zábavy. Transformovalo sa z malého prímorského mestečka v atraktívnu turistickú destináciu. Atraktívna poloha je to, čo Vám ponúka návštevu ďalších turistických destinácií. Toto mesto ponúka svojim návštevníkom veľa možností, pokiaľ ide o športy ako je tenis, plážový volejbal, futbal, jazda na koni, cyklistika, turistika a iné športy, ktoré obohatia dovolenku každého.

Rovinj
Nachádza sa na západnom pobreží Istrie, je to mesto romantiky a umenia. Je známe ako mesto s miernym podnebím, dlhou tradíciou a stredomorskou atmosférou. Okolie ponúka nespočetné možnosti pre rekreáciu a aktívnu dovolenku. Stará časť mesta sa nachádza na vyvýšenej časti polostrova, obklopená benátskymi domy a dláždenými uličkami.

Pula
Mesto s bohatou históriou a kultúrnymi pamiatkami. Bolo postavené na konci krásnej zátoky a siedmich kopcov. Dobre členité pobrežie, krištáľovo čisté more a krásne pláže sú jedným z mnohých dôvodov, prečo sen turisti radi vracajú.

Umag
Prístavné mesto s povesťou istrijského športového centra, pretože bolo hostiteľ turnaja ATP mnoho rokov. V minulosti to bolo letné sídlo Rimanov, čo je zrejmé z mnohých benátskych domov v starej časti mesta.

Kultúra

Poreč
• Severná veža - sa nachádza na severo - východnej strane mestského jadra , vedľa zálivu Peskera . Bola postavená v 15. storočia.
• veža Pentagon - nachádza sa pri vstupe do starého mesta na začiatku dnešnej ulice Decumani , čo je hlavné ulice mesta
• bazilika Eufrasian - najcennejšie kultúrna pamiatka Poreča, postavený na základoch staršej baziliky z 6. storočia. Vnútro baziliky je otvorené verejnosti každý deň. Bola zaradená do svetového zoznamu UNESCO.
• stredoveké mestské hradby - boli postavené niekedy medzi 12. a 16. storočia. Boli používané ako ochrana pred nepriateľmi až do 18. storočia.

Rovinj
• kostol sv. Eufemija - cirkevné kostol patróna mesta. Je to najpôsobivejšie stavba , ktorá dominuje celému mestu. Bol postavený na začiatku 18. storočia. Zvonica kostola, 60 m vysoká, je ozdobená medenou sochu svätca, ktorý sa otáča okolo svojej vlastnej osi, keď fúka silný vietor.
• mestské hradby a dvere - v priebehu storočí boli modernizované a spolu s mestskými vežami sa datujú od 7. storočia .
• krstiteľnica Svätej únie - románsky kostol, ktorý je najstaršou stavbou v meste ( postavený v 13. storočí )
• zámok na ostrove svätého Ondreja - v minulosti to bol kláštor , dnes zámok v úlohe hoteli . Bol postavený v 6. storočia benediktínov, rozšírený v 15. storočí mníchmi svätého Františka a vymaľovaný na konci 19. storočia.

Pula
• Amfiteáter - budova, s ktorou sa začína a končí každá prehliadka mesta. Je to najvýznamnejšie a najznámejšie pamiatka v Pule. Stavba amfiteátri bola zahájená v 1. storočia a bol dejiskom bitky gladiátorov. V stredoveku sa tu konali rytierske turnaje a výstavy. Dnes sa tu koná kultúrne leto.
• Augustov chrám - bol postavený 27 rokov pred naším letopočtom rodinou Sergijevac. Mestské hradby , rovnako ako dvere boli zničené počas 19. storočia.
• fórum - centrálne námestie staroveké a stredoveké Puly. Bolo postavené v 1. storočia pred naším letopočtom. V západnej časti námestia stojí jeden centrálny chrám a dva ďalšie chrámy zasvätené Jupitera, Juno a Minerve.
• Herkulove dvere - sa nachádza medzi dvoma guľatými stredovekými vežami.

Výlety na Istrii

Aj keď ste ubytovaní v jednom z miest na Istrii, navštívte okolia a vychutnajte prírodné krásy tohto polostrova. Za návštevu stojí národný park Brijuni, ktorý je umiestnený pozdĺž juho - západného pobrežia Istrie. Zvyčajne kratšie prehliadku Brijuni zabezpečuje turistický vláčik, ktorého trasa vedie cez safari park, v blízkosti byzantského castrumu, rímskej rezidenčnej vily v zálive Verige, rovnako ako mnoho ďalších pamiatok a krás. Ak máte radi tradície, navštívte malé autentickej dedinky v Istrii. Najzaujímavejšie jaskyna v Európe, Postojna, sa nachádza v Slovinsku, blízko hraníc s Chorvátskom .

Šport na Istrii

Istria ponúka radu možností pre rekreáciu a aktívnu dovolenku . Milovníci športu si môžu vychutnať lov a rybárčenie v Umag ( rybárske exkurzie ), potápanie a potápačské kluby v Novigrad, Poreč, Pula, Rovinj, jazdu na koni a tenis v Umagu, golf na Brijuni, jazda na bicykli po okolitých kopcoch, turistiku v Buje brest, prechádzky po okolí miest Pula, Poreč a Rovinj, rovnako ako vyhliadkové lety v Umagu.

Gastronómia

Istria je hrdá na veľa gastronomických špecialít vytvorených zo skromných ingrediencií, pretože bola dlho rokov vystavená vojne a za týchto okolností museli miestni obyvatelia "tvoriť " jedálniček pomocou svojej fantázie z chudobných ingrediencií. Určite si nenechajte ujsť hľuzovky ( huby skryté pod zemou, ktoré sú vyhľadávanou špeciálne vycvičenými psami ), sušené figy a domáce marmelády, kozie mlieko, olivový olej, istrijskej prosciutto, ovčí syr, šaláty z chobotnice, rizoto z morských plodov, mušle a rybie špeciality.

Nočný život

V Poreči si môžete vychutnať hudbu známych svetových DJs a domácich populárnych umelcov v klube Byblos. Klub a bar Saint Sinner je ideálnym miestom pre relaxáciu v príjemnom prostredí s pestrofarebnými koktailami a populárnou hudbou. V Rovinj je zábavné centrum "Monvi" s radom rôznych klubov a kaviarní, ktoré ponúkajú rôzne druhy hudby pre každého. Navštívte salsa festival a rybie slávnosti v Rovinj. Početné koncerty a prejavy sa konajú v unikátnom okolí arény v Pule. Uljanik klub je najstarší mestský klub v tejto oblasti, ktorý sa nachádza v samotnom centre.

Pre turistov sú príťažlivé pravidelné trhy (trh = sajam) vo vnútrozemských mestách Istrie:

  • Bale: druhá sobota v mesiaci
  • Buzet: prvý piatok v mesiaci a tretí štvrtok v mesiaci
  • Labin: tretia streda v mesiaci
  • Motovun: tretí pondelok v mesiaci
  • Pazin (Pazinski samanj): prvý útorok v mesiaci
  • Svetvinčenat: tretia sobota v mesiaci
  • Višnjan: posledný štvrtok v mesiaci
  • Vodnjan: prvá sobota v mesiaci
  • Žminj: každú druhú stredu v mesiaci